Zdredukowane Zin

2021

Publikacja towarzysząca wystawie ZREDUKOWANE / Pracownia Wschodnia 2021 / zawierająca autorskie teksty Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek, Łukasza Gniadka
oraz Janka Kapeli.

Publication accompanying the exhibition REDUCED / Pracownia Wschodnia 2021 / containing original texts by Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Łukasz Gniadek
and Janek Kapela.

 

 

 

 

Fragmenty

 

"Mijam drzewa ogrodzone, wciśnięte, zalane betonem. Oparte o fasady, wrośnięte w metal. Gałęzie przytulające się do szyb, korzenie wypychające chodniki. Niektóre drzewa rosną dziko na dachach bloków mieszkalnych, we wnękach wystających gzymsów, na płytach nagrobnych. Inne za kilka lat nabiją się na ogrodzenie i dołączą do tych które o lat w nim rosną."

Paulina Mirowska

"Kiedy siadam przy stole w kuchni, mam ten przywilej, że widzę drzewo. Jest to robinia. Młoda roślina wciśnięta między zaparkowane samochody. Taka zwykła. Po prostu stoi. Stoi i rośnie. Albo stoi i umiera - trudno powiedzieć."

Krystyna Jędrzejewska-Szmek

 

"Odczuwam coś dziwnego, kiedy stąpam boso po poćwiartowanych szczątkach ułożonych w jodłę. Zagłębiając się w ten stan odnajduje w nim delikatna, ledwo wyczuwalna nutę obrzydzenia zwłaszcza, kiedy przyglądam się słojowej strukturze martwych pokrojonych tkanek."

Łukasz Gniadek

 

"Przystrzyc, wyciąć, zredukować, zrąbać, wykarczować, uśmiercić. W kraju, w którym transformacja ekosystemów w plantacje desek przebiega pod hasłem “zrównoważonej gospodarki leśnej” a Ministerstwo Klimatu i Środowiska sankcjonuje spalanie lasów w elektrowniach, aby sprostać osiągnięciu ambitnego celu neutralności klimatycznej, nie tylko mnie otwiera się w kieszeni scyzoryk. A czasem nawet cięższy sprzęt."

Jaś Kapela

 

back