Ogród Szkolny

2020

Tęsknota za własnym ogrodem pojawia się gdzieś między pomidorami o smaku wody i koperkiem gnijącym w plastikowej owijce. Popycha je wspomnienie o marchewce wyciąganej własnymi rękami z ziemi i jabłku zerwanym z drzewa sąsiadów.

Czy mieszczanie mogą poznać prawdziwy smak buraka? Czy miejskie dyletantki i  ogrodnicze neofitki mogą doczekać się kabaczka z własnej uprawy? Żyzny kompost do wypełnienia warzywnych skrzynek to w mieście towar deficytowy. Na dodatek w jaki sposób przewieźć 8 ton ziemi do centrum stolicy bez pozwolenia C5. Gdzie wcisnąć permakulturowe grządki żeby potem nie zjadać metali ciężkich? Czy da się znaleźć trawnik nie zaciemniony koronami drzew i budynków? 

A jednak, właśnie w tym miejscu rósł kiedyś ogród z prawdziwego zdarzenia. Ogród Pomologiczny, gdzie 12 tysięcy drzew owocowych wabiło miliony pszczół, much, motyli, szpaków, kwiczołów i ludzkich mieszkańców Warszawy. 

Na sali gimnastycznej układana w jodełkę klepka stała się sceną teatralną. A przed wejściem do dawnej szkoły, w jodełkowych skrzyniach obok przaśnych paprotek, cynii i aksamitek, próbuje swoich sił rukola, kabaczki, jarmuż, szałwia i mięta w czterech odmianach. Czy ich włochate liście i silne systemy korzeniowe poradzą sobie z nami?

Krystyna Jędrzejewska-Szmek

 

Projekt: Paulina Mirowska

Realizacja: Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Paulina Mirowska i PHU Sitex

Wsparcie: Wojtek Mejor, Mikołaj Chylak, Piotrek Sz.

Projekt zrealizowany dla Teatru Komuna Warszawa przy wsparciu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.